zakładanie strony www
nasze strony internetowe

Jak założyć stronę internetową. Poradnik

Zakładanie strony internetowej krok po kroku.

Jak założyć stronę internetową?

Proces tworzenia strony internetowej to nie czarna magia czy wiedza tajemna. Jest to ciąg powiązanych ze sobą czynności, które w efekcie skutkują powstaniem serwisu www. Jednak efekt końcowy zależy od kompetencji oraz doświadczenia osoby realizującej projekt. Wyjaśnijmy sobie na wstępie – założenie porządnej strony www jest czasochłonne, żmudne i wymaga choćby średnio-zaawansowanej wiedzy z zakresu HTML, CSS lub chociażby podstawy baz danych (np. MySQL) w zestawieniu z edytorami CMS. Nie wspomnę już o choćby podstawach optymalizacji strony pod wyszukiwarki i pozycjonowania skoro chcemy, żeby strona na którą poświęcasz czas i pieniądze była w miarę widoczna.

zakładanie strony www

Tak więc jeśli tuptasz już z nogi na nogę i ledwo doczytujesz ten wstęp bo chcesz już zacząć zakładać swoją stronę i za 5 minut mieć efekt TO DAJ SOBIE SPOKÓJ! Poważnie. Z takim podejściem stracisz mnóstwo czasu i trochę pieniędzy a efekt będzie mizerny i z pewnością Ciebie nie zadowoli. Tak więc jeśli chcesz szybko założyć stronę www to…

Tworzenie strony www powierz specjaliście.

Nie da się założyć porządnej strony www na szybko i po łebkach. A już na pewno nie za darmo (o tym za chwilę). Rozważ więc co chcesz osiągnąć. Najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie zadania wyspecjalizowanej firmie, która „wie z czym to się je”. W tym miejscu zapraszam do zapoznania się z nasza ofertą po  tym linkiem – projektowanie stron www Net-Patron

Dla kogo dedykowany jest więc ten poradnik? 

Dedykowany jest dla osób, które chcą poznać podstawy procesu tworzenia stron www. Może dopiero zaczynasz drogę webmastera? A może chcesz po prostu wiedzieć za co właściwie płacisz firmie, której zleciłeś projekt. Bez względu na cel…

Zaczynamy!

Strony www - niestety nie całkiem za darmo!

Ok. Tak więc masz czas i chętnie wykonasz własną witrynę. Jednak nikt nie mówił, że mimo trybu „zrób to sam” będzie to darmowe.

Do funkcjonowania każdej strony www na wstępie potrzebujesz dwóch rzeczy, które normalnie zapewnia wykonawca. I tu przechodzimy do pierwszych dwóch elementów, które są niestety płatne a bez których nawet nie ruszysz z miejsca. 

Domena i serwer.

W pierwszej kolejności musisz opłacić domenę i serwer: 

domena – zarejestrowana, unikalna nazwa  (adres) strony www np. www.kowalski.pl

serwer – w dużym uproszczeniu jest to urządzenie działające bez przerwy, na którym przechowywane są wszelkie pliki potrzebne do poprawnego działania strony. Za każdym razem gdy ktoś odwiedza stronę, tak naprawdę łączy się z serwerem. 

Przez 20 lat „robienia stron www” osobiście testowałem wiele firm hostingowych. Moim zdaniem, na ten moment najlepszy stosunek ceny do jakości usług na rodzimym rynku ma Nazwa.pl

Roczny koszt wynajęcia u nich podstawowego serwera to jakieś 300 zł netto a domeny 100 netto. Współpracuję z nimi już ponad 10 lat i jeszcze nie przytrafiła się im jakaś większa wpadka. Dodatkowo na ich stronie jest wiele przydatnych funkcji zintegrowanych z panelem klienta co za chwilę ułatwi Tobie dalszą pracę.

Wybór sposobu tworzenia strony www.

Tu musisz zdecydować. Jako początkujący webmaster masz dwie opcje do wyboru. Każda z nich ma swoje zalety i wady.

Opcja pierwsza – samodzielne budowanie prostej strony w HTML i CSS

html
css

Zaletą takiego rozwiązania jest pełne panowanie nad wyglądem strony. Tworząc kod od podstaw to Ty decydujesz o każdym aspekcie swojej strony internetowej. Jest to jednak opcja, która sprawdzi się tylko w przypadku prostych stron www z kilkoma zakładkami. Poza tym musisz znać podstawy HTML i CSS żeby móc stworzyć choćby prosty szablon. W uproszczeniu mówiąc HTML-em zbudujesz szkielet witryny a CSS pozwoli temu nadać określony wygląd. Z ciekawszych kursów online (darmowych) dla początkujących mógłbym polecić wykłady pana Mirosława Zelent. Człowiek ma talent do prostego i zrozumiałego wykładania istoty programowania. Na początek wystarczy.

Idąc po najprostszej linii oporu możesz również ściągnąć jakieś darmowe szablony html/css. Wystarczy wtedy wstawić/podmienić tekst w odpowiednie miejsce i gotowe. Zawsze jest to jakaś nauka – w końcu będziesz musiał znać choćby podstawowe komendy html by wiedzieć gdzie i co powstawiać. Minusem jest to, że bierzesz taki szablon z „całym inwentarzem”. Przeważnie takie darmowe szablony są słabe jakościowo, mają mnóstwo błędów które w przyszłości mogą wykluczyć Twoją stronę z indeksowania (pojawiania się) w Google.

Gdy  już uznasz, że szablon jest gotowy do publikacji wystarczy wrzucić go na serwer. I tu z pomocą przychodzi nazwa pl. Dysponują oni wbudowanym w panel klienta programem do wrzucania plików na serwer. Postępując zgodnie z ich instrukcjami stwórz konto FTP, za pomocą którego przerzucisz gotowy szablon z Twojego komputera do folderu na serwerze. Następnie zakupioną domenę w opcjach panelu klienta przekieruj na serwer, do folderu Twojego szablonu na plik index.html. 

Gratulacje! Jeśli wszystko poszło ok to właśnie odpaliłeś swoją pierwszą stronę www.  Moim zdaniem to jest dobra droga na początek. Dlaczego? Bo obcujesz z kodem. Jeśli poważnie myślisz o projektowaniu dobrych stron www to po prostu musisz znać przynajmniej podstawowe języki takie jak HTML, CSS czy PHP (o tym za chwile). Pierwsze strony będą toporne i pewnie nie zaspokoją Twoich ambicji ale spokojnie. Nie od razu Rzym zbudowano. Strona jest gotowa – teoretycznie. W praktyce nie zaczęliśmy nawet tematu optymalizacji pod wyszukiwarki czy pozycjonowania. Tak więc należy liczyć się z tym, że strona nie zawojuje internetu. Ale o optymalizacji i pozycjonowaniu opowiemy w innym artykule. 

Opcja druga – edytory CMS, bazy danych i PHP

Ta opcja polega na wykorzystaniu tak zwanych systemów zarządzania treścią CMS. Ogromną zaleta tych rozwiązań jest fakt, że do stworzenia prostej strony www nie potrzebujemy znajomości języków programowania. CMS- ów jest wiele. Jednak dwa najpopularniejsze to Joomla i WordPress

Joomla w mojej opinii jest bardziej złożonym systemem, ale i możliwości jest więcej jeśli chodzi o zaawansowane opcje. Jest to system, który lepiej się sprawdzi jeśli myślisz o dużym, rozbudowanym portalu internetowym. 

WordPress jest niekwestionowanym mistrzem popularności. Jest to najczęściej używany CMS na świecie. Zawdzięcza to o wiele większej prostocie w porównaniu z konkurencją. Dedykowany jest do prostszych stron czy ewentualnie blogów.

W jednym i drugim przypadku zarządzamy treścią praktycznie bez znajomości języków programowania używając licznych szablonów czy wtyczek. Są jednak też wady takiego rozwiązania. Największym minusem jest właściwie brak możliwości wpływania na wygląd czy układ naszej strony. Dodatkowo, jak to bywa w darmowych szablonach, wgrywamy je w takiej postaci w jakiej stworzył je autor nie mając wpływu na głębszą konfigurację. Takie wzory szablonów są przeważnie bardzo uniwersalne i ogólne oraz mają z automatu włączone mnóstwo niepotrzebnych opcji, które w późniejszym czasie mogą negatywnie wpłynąć na obciążenie strony www i optymalizację pod wyszukiwarki.

Niestety za każdy ciekawszy szablon czy przydatną wtyczkę, która pozwoli nam w większym stopniu zmodernizować stronę przyjdzie nam słono zapłacić. Praktycznie każda wtyczka czy szablon sprowadza się do jednego – chcesz więcej to płać. Jest to jednak rozwiązanie pozwalające nam odpalić stronę bez znajomości języków programowania.

Instalacja

Tu kolejność w obu przypadkach jest odwrotna. Najpierw pliki na serwer – później instalacja CMS i edycja treści. 

Po pierwsze musisz stworzyć bazę danych MySQL. Oba edytory oparte są o język PHP, który bez bazy danych nie uruchomi naszych CMS-ów. W celu utworzenia bazy danych przejdź po panelu klienta (np. w nazwa.pl), wybierz opcję zarządzania serwerem. Postępuj zgodnie z instrukcjami by stworzyć nową bazę danych (zapisz gdzieś nazwę użytkownika, nazwę serwera oraz hasło do bazy danych – będziesz je potrzebował przy konfiguracji CMS)

Gdy masz już bazę danych, wejdź do panelu klienta, przejdź do opcji zarządzania serwerem FTP i przerzuć plik instalacyjny CMS-a (Joomla lub WordPress) ze swojego komputera do folderu na serwerze. Teraz w panelu klienta przekieruj swoją domenę do folderu na serwerze, w którym znajdują się wcześniej umieszczone przez Ciebie pliki instalacyjne systemu CMS.

Żeby uruchomić instalację po prostu wejdź przez przeglądarkę na swoją stronę. Postępuj zgodnie z instrukcjami (wpisz parametry bazy danych itp.) by przejść procedurę. Jest to bardzo prosty etap. I tyle. Po przejściu instalacji pozostaje wprowadzić nam treść do wybranego przez nas szablonu. I tu zaczyna się cała zabawa. Wszystko zależy od Twojej kreatywności. Jednak tak jak wspomniałem – żeby istotnie wpływać na możliwości czy wygląd strony należy zapłacić za dodatkowe opcje producentom szablonów bądź wtyczek. 

Jeśli mamy opanowany HTML, CSS i PHP możemy za darmo i w znacznym stopniu modernizować stronę samodzielnie w kodzie na własną rękę. Jednak jeśli jesteś początkujący w tym temacie to kategorycznie odradzam zabawy z kodem. Bardzo łatwo zniszczyć jakąś istotną część kodu co będzie skutkowało kompletnym „wysypaniem” się naszego systemu CMS. Często zniszczenia będą nieodwracalne i będziesz musiał zacząć cały proces instalacyjny od nowa.

Projektowanie stron www - praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.

Właśnie poznałeś dwa najprostsze sposoby na stworzenie własnej strony internetowej. Procedura na pierwszy rzut oka jest zawiła ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Jak to mawiają trenerzy „gdzie kończy się komfort tam zaczyna się rozwój”. Tak więc obcuj z kodem jak najwięcej, eksperymentuj i przede wszystkim bądź wytrwały. Tak naprawdę to dopiero początek. Trzeba wiele czasu by rozgryźć w praktyce komendy języków programowania bądź przeróżne opcje CMS-ów. A nie zahaczyliśmy nawet o tematy ciekawszych projektów takich rozbudowane portale www, strony firmowe czy sklepy internetowe. 

Pamiętajmy też, że przekazana przeze mnie wiedza to jedynie wierzchołek góry lodowej. Samo zaprojektowanie porządnej strony www wymaga o wiele głębszego spojrzenia na temat. Samo stworzenie strony przecież nie przyniesie nam korzyści. Tu tak na prawdę dopiero zaczyna się droga przez algorytmy wyszukiwarek, optymalizacje strony www pod wyszukiwarki, pozycjonowanie czy integracja z narzędziami Google bądź mediami społecznościowymi. Dopiero po tych wszystkich etapach możemy liczyć na pojawianie się naszej strony w widocznych miejscach. 

Tak więc "zrób to sam" czy specjalista?

Mam nadzieję, że jeśli szukałeś podstawowej wiedzy na temat stron www to znalazłeś tutaj jakiś jej ułamek. Jako młody webmaster bądź wytrwały i obcuj z kodem.

Jeśli jednak chciałeś zgłębić pobieżnie wiedzę, by na przykład wiedzieć za co właściwie płacisz swojemu webmasterowi, to masz już chociaż zielone pojęcie o jego pracy. A właściwie o pierwszych godzinach pracy. Bo praca nad dobrą stroną nigdy się nie kończy. Trwa przez cały czas istnienia strony. 

Pozdrawiamy

Zespół NET-PATRON

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *